Перевірка сит на підприємстві: як встановити відповідність

З листа до редакції:

Чи є сита засобами вимірювальної техніки? Як зараз перевіряють їхню придатність до користування?

Щоб з’ясувати, яку саме процедуру слід застосувати для поводження з різними технічними засобами на підприємстві або в лабораторії, необхідно насамперед визначитися зі сферою призначення конкретного технічного засобу.

Саме від сфери призначення засобу залежать вимоги щодо перевірки придатності технічного засобу до застосування.

Повірці обов’язково підлягають законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки категорій, що наведені у Постанові КМУ від 04.06.2015 № 374, через установлений Мінекономіки України міжповірочний інтервал.

Визначення терміна «повірка засобів вимірювальної техніки» надано у ст. 1 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність».

Повірка засобів вимірювальної техніки – сукупність операцій, що включає перевірку та маркування та/або видавання документа про повірку засобу вимірювальної техніки, які встановлюють і підтверджують, що зазначений засіб відповідає встановленим вимогам.

Повірятися можуть і засоби вимірювальної техніки, що застосовуються поза сферою законодавчо регульованої метрології, однак чомусь наукові метрологічні центри та метрологічні центри це заперечують, а натомість пропонують перевірку метрологічних характеристик засобів вимірювальної техніки.

Відсутність у Законі вимог щодо повірки засобів вимірювальної техніки, які застосовуються поза сферою законодавчо регульованої метрології, пов’язана з тим, що цей акт містить вимоги до:

  • державного регулювання стосовно вимірювань;
  • одиниць вимірювання;
  • засобів вимірювальної техніки.

Калібруванню в добровільному порядку підлягають засоби вимірювальної техніки, що застосовуються у сфері та/або поза сферою законодавчо регульованої метрології.

Також калібруванню підлягають вторинні та робочі еталони.

Засоби вимірювальної техніки, які застосовуються у сфері законодавчо регульованої метрології в акредитованих випробувальних лабораторіях, підлягають калібруванню, а не повірці (ст. 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність»).

Сита не належать до засобів вимірювальної техніки, тому що вони не мають головної ознаки засобу – застосування для вимірювання, тобто для одержання кількісного значення вимірюваної величини.

Після просіювання речовини крізь сито можна визначити, яка її частина просіялась, однак розмір тих частин, які просіялись, можна оцінити якісно, а не кількісно.

У міжнародних стандартах для сит встановлено не похибки, а допуск на розмір – межові відхилення розміру отвору, а також визначено процедуру перевірки їхньої придатності до застосування випробування.

Таким чином, можна дійти висновку, що сита підлягають випробуванням (перевірці відповідності технічним характеристикам), а не повірці або калібруванню.

Процедура атестації випробувального та контрольного обладнання без жодних роз’яснень була ліквідована після скасування ГОСТ 24555-81, який установлював порядок, основні положення організації та проведення атестації.

У ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2017 визначено процедуру перевірки обладнання, яке не є засобами вимірювальної техніки, на відповідність технічним характеристикам, тому сита під час експлуатації повинні перевірятися на відповідність установленим виробником технічним характеристикам.

У зв’язку з тим, що до такої перевірки немає законодавчих вимог щодо статусу організації, яка цю перевірку може здійснювати, виробники/користувачі сит можуть її проводити.