Обладнання затвердженого типу: що це і як оцінювати його відповідність

З листа до редакції:

Чи все обладнання для повірки має бути затвердженого типу?

Спочатку розберемося, що означає «обладнання затвердженого типу».

До 2016 року, відколи впроваджено чинну наразі редакцію Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», усі засоби вимірювальної техніки, призначені виробником до серійного випуску, підлягали державним приймальним випробуванням. У разі позитивних результатів цих випробувань тип засобу вимірювальної техніки затверджувався.

Нині Україна перейшла на європейську модель технічного регулювання. Технічне регулювання визначено в Законі України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності», згідно з яким головним терміном, за яким здійснюється технічне регулювання, є оцінювання відповідності.

Під оцінюванням відповідності мається на увазі процес доведення того, що задані вимоги, які стосуються продукції, процесу, послуги, системи, особи чи органу, були виконані.

Об’єктом оцінювання відповідності може бути:

  • конкретний матеріал;
  • продукція;
  • установка;
  • процес;
  • послуга;
  • система;
  • особа;
  • орган.

Згідно з Законом оцінювання відповідності може бути добровільним – за відсутності технічного регламенту на продукцію.

За наявності технічного регламенту здійснюється оцінювання відповідності регламенту.

Технічний регламент – нормативно-правовий акт, у якому визначено характеристики продукції або пов’язані з ними процеси та методи виробництва, включаючи відповідні адміністративні положення, додержання яких є обов’язковим.

Він може також включати або виключно стосуватися вимог до термінології, позначень, пакування, маркування чи етикетування тією мірою, згідно з якою вони застосовуються до продукції, процесу або методу виробництва.

Добровільне оцінювання відповідності здійснюється на добровільних засадах, в будь-яких формах, включаючи випробування, декларування відповідності, сертифікацію та інспектування, та на відповідність будь-яким заявленим вимогам.

У сфері метрології оцінювання відповідності засобів вимірювальної техніки нормується ст. 16 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», де, зокрема, зазначено:

  • оцінювання відповідності законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки вимогам технічних регламентів проводиться у разі, коли це передбачено відповідними технічними регламентами;
  • оцінювання відповідності законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки вимогам технічних регламентів проводять виробники цих засобів, призначені органи з оцінки відповідності та інші суб’єкти, визначені у відповідних технічних регламентах або передбачених ними процедурах оцінювання відповідності;
  • ведеться реєстр затверджених типів засобів вимірювальної техніки та виданих  призначеними органами з оцінки відповідності сертифікатів перевірки типу засобів вимірювальної техніки;
  • сертифікат перевірки типу засобу вимірювальної техніки є документом, який засвідчує, що тип засобу вимірювальної техніки затверджено;
  • оцінювання відповідності засобів вимірювальної техніки, які не застосовуються у сфері законодавчо регульованої метрології, проводиться на добровільних засадах.

Що стосується повірки: у чинному Законі України «Про метрологію та метрологічну діяльність» є чітке визначення повірки.

Повірка засобів вимірювальної техніки – це сукупність операцій, що включає перевірку та маркування та/або видавання документа про повірку засобу вимірювальної техніки, які встановлюють і підтверджують, що зазначений засіб відповідає встановленим вимогам.

Згідно з цим визначенням повірка може проводитися для законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, а також тих засобів, що застосовуються поза сферою законодавчо регульованої метрології.

До переліку засобів повірки належать еталони, у тому числі стандартних зразків складу та властивостей речовин і матеріалів, допоміжних ЗВТ і допоміжного обладнання, які застосовуються під час повірки, наприклад, для встановлення умов довкілля.

До еталонів не висувається вимога щодо оцінювання їхньої відповідності, вони повинні бути:

  • або відкалібровані (для повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки);
  • або повірені (відкалібровані) (для повірки тих засобів, що застосовуються поза сферою законодавчо регульованої метрології);
  • або перевірені їхні метрологічні характеристики (для повірки тих засобів, що застосовуються поза сферою законодавчо регульованої метрології).

Усі інші засоби вимірювальної техніки калібрують чи повіряють – залежно від сфери застосування засобу, що повіряється з їхньою допомогою.

Допоміжне обладнання перевіряється на відповідність його технічним характеристикам або вимогам до функціонування.

У разі застосування під час повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки – засоби, передбачені у методиці повірки, зазвичай проходять оцінювання відповідності за наявності їх у переліках технічних регламентів у сфері метрології.