Індикатори: застосування на підприємстві

З листа до редакції:

У яких випадках ми можемо перевести манометри в індикатори? Якими нормативними документами це підтвердити і як документально оформити?

У міжнародній та вітчизняній практиці широко використовуються індикатори для:

  • стеження за технологічними процесами;
  • встановлення наявності будь-якої величини чи речовини.

Згідно з Міжнародним словником з метрології індикатором вважається пристрій або речовина, яка вказує на наявність явища, тіла або речовини, коли перевищується межове значення відповідної величини.

За ДСТУ 2681-94 «Метрологія. Терміни та визначення» індикатор визначається аналогічно, однак у цьому стандарті є примітка.

Примітка до п. 6.27 ДСТУ 2681-94: «Індикатор не є засобом вимірювальної техніки, а засіб вимірювальної техніки може використовуватися як індикатор».

Таким чином, манометр може застосовуватися як індикатор.

Для того, щоб встановити, яким чином манометр може бути застосований як індикатор, необхідно визначитись із функціями індикатора та з’ясувати його суттєву різницю із засобом вимірювальної техніки.

Засіб вимірювальної техніки вимірює величину в конкретних одиницях вимірювання, і його показ відповідає значенню виміряної величини.

У разі застосування засобу вимірювальної техніки як індикатора показ засобу не фіксується, а тільки порівнюється зі встановленою нормою (не більше, не менше, не перевищує, перебуває у допустимому діапазоні тощо).

Манометр можна перевести в індикатор лише за відсутності необхідності реєструвати покази цього манометра, тобто коли достатньо за цим манометром відстежувати хід технологічного процесу або наявність якогось явища чи речовини.

Якщо конкретні покази манометра необхідно записувати, то у жодному разі його не можна переводити в індикатор.

Згідно зі ст. 3 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» манометри використовуються не тільки для контролю за значеннями тиску в таких видах діяльності:

  • забезпечення захисту життя та охорони здоров’я громадян;
  • контроль за якістю та безпечністю харчових продуктів і лікарських засобів;
  • контроль за станом навколишнього природного середовища;
  • контроль за безпекою умов праці тощо.

Манометри також застосовують для візуалізації наявності величин під час функціонування технічного обладнання, наявності рідини або газу в трубах.

В усіх сферах застосування манометрів можна розглядати можливість їхнього переведення в індикатори. Однак слід не забувати про відсутність або необхідність запису його показів щодо кількісного значення виміряної величини. Це може бути, наприклад:

  • манометр на токарському верстаті, який показує наявність охолоджувальної рідини;
  • манометр на трубі водопостачання;
  • манометр, який показує, що тиск під час реалізації технологічного процесу не перевищує якогось значення або перебуває у встановленому діапазоні.

Після докладного обговорення доцільності здійснюється переведення манометра в індикатор за спільним рішенням:

  • користувача манометра;
  • підрозділу користувача;
  • головного конструктора або технолога;
  • метролога;
  • керівництва підприємства.

За прийнятим рішенням складається наказ по підприємству або акт, у яких визначається причина переведення манометра (за конкретним місцем його встановлення) в індикатор (наприклад, відсутність технічної необхідності реєструвати покази манометра).

Далі на манометр незмивним способом наноситься літера «І».

Також на манометр може бути нанесена  риска для визначення відповідності тиску заданій межі.

За необхідності під час експлуатації індикатор підлягає перевірці його функціонування.