Переведення цифрових манометрів в індикатори: чи можливо і як це зробити
З листа до редакції:
- Чи можна цифрові манометри перевести в індикатори?
- Як правильно це зробити?
- Чи потрібно щороку оновлювати наказ на «І»?
Для вирішення питання щодо переведення будь-якого манометра в індикатор, по-перше, треба визначитися з метрологом, технологом та користувачем показів цього манометра:
- чи є необхідність запису показів цього манометра на практиці;
- чи є цей манометр законодавчо регульованим, що контролює важливий параметр технологічного процесу.
У індикатори можна перевести виключно ті засоби вимірювальної техніки, покази яких не записуються. Тобто засоби застосовуються тільки для візуального контролювання значення контрольованої величини.
Коли переводите манометр в індикатор, його покази розглядають як інформацію про наявність тиску. За цією інформацією можна відстежувати близькість до порогового рівня.
Переводити в індикатор слід тільки на підставі досягнення згоди між всіма зацікавленими особами про доцільність такої дії. Можна складати:
- акт;
- наказ;
- розпорядження тощо.
Будь-який оформлений документ затверджується керівництвом підприємства. Оновлювати наказ треба за необхідності.
Літера «І» повинна бути весь час на засобі, коли він має статус індикатора.
Якщо хтось вам каже, що такої процедури – перевести в індикатори – немає, розглядайте це, що немає такої законодавчої норми.
Чинне законодавство України у сфері метрології та метрологічної діяльності складається з Закону «Про метрологію та метрологічну діяльність» та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини в цій сфері.
На підприємстві можна застосовувати всі процедури (проводити метрологічні роботи), що не порушують законодавство України.
Можна навести такі приклади метрологічної діяльності на підприємстві:
- метрологічна експертиза технічної документації;
- повірка засобів вимірювальної техніки, що застосовуються поза сферою законодавчо регульованої метрології;
- розроблення та валідація методик вимірювань тощо.
Тому переводити засоби вимірювальної техніки, що застосовуються поза сферою законодавчо регульованої метрології, в індикатори можна.
Засоби вимірювальної техніки, що застосовуються у сфері законодавчо регульованої метрології, неможливо перевести в індикатори, тому що поводження з ними регулюється законодавством України.
Сферою законодавчо регульованої метрології є визначені у ст. 3 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» види діяльності щодо яких із метою забезпечення єдності вимірювань та простежуваності здійснюється державне регулювання стосовно:
- вимірювань;
- одиниць вимірювання;
- засобів вимірювальної техніки.