ЗВТ в акредитованій випробувальній лабораторії: калібрувати чи повіряти
З листа до редакції:
Що робити, коли для акредитації в НААУ (як випробувальна лабораторія) потрібно тільки калібрування ЗВТ, а повірка їм не підходить?
На який документ ми можемо посилатись, щоб проводити повірку нашого ЗВТ, і як встановити міжповірочний інтервал?
Коли керівництво приймає рішення щодо акредитації випробувальної лабораторії, то це означає, що лабораторія повинна виконувати всі вимоги того документа, за яким НААУ проводить акредитацію.
Відповідність вимогам ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019, за яким проводиться акредитація випробувальної лабораторії, означає, що у своїй діяльності лабораторія реалізує ці вимоги у сфері акредитації.
У ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019 передбачено проведення виключно калібрування засобів вимірювальної техніки, і цю саму вимогу підтверджує Закон України «Про метрологію та метрологічну діяльність».
У ст. 17 Закону зазначено: «Не підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що застосовуються органами з оцінки відповідності (у тому числі випробувальними та калібрувальними лабораторіями), акредитованими національним органом України з акредитації чи національними органами з акредитації інших держав, для провадження діяльності, стосовно якої їх було акредитовано».
Отже, калібрування засобів вимірювальної техніки в акредитованих випробувальних лабораторіях підтверджено на законодавчому рівні. Тому проводити повірку засобів вимірювальної техніки, хоч вони й належать до законодавчо регульованої метрології, недоцільно.
Однак у лабораторії може скластися така ситуація, що у сферу акредитації внесено не всі випробування, які може проводити лабораторія. Лабораторія ж їх проводить, і для цього їй необхідно мати саме повірені засоби вимірювальної техніки.
Ті засоби вимірювальної техніки, які одночасно застосовуються у сфері акредитації та поза цією сферою, лабораторія повинна піддавати й калібруванню, і повірці.
Водночас, якщо засоби вимірювальної техніки не належать до законодавчо регульованих, міжповірочний інтервал таких засобів встановлюється підприємством на підставі рекомендації виробника та/або на підставі аналізування на підприємстві:
- якості засобу;
- умов його використання;
- аналізу попередніх результатів його повірки тощо.
Можна застосувати ДСТУ ILAC G 24/OIML D 10:2013, який використовується для встановлення та коригування міжкалібрувального інтервалу.
Для законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації та підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту, повірка проводиться з міжповірочним інтервалом, встановленим у Наказі Мінекономіки України від 30.10.2016 № 1747.